TRUCK TRIAL 2018

Tento víkend proběhl na OBLASTI 52 ve znamení obrovských kol, bahna a adrenalinu.

Po areálu se nám proháněly náklaďáky, které se přijeli zúčastnit „Mistrovství ČR v Truck trialu“


V Jihlavě se letos uzavíral již 20 ročník tohoto prestižního trialového závodu.

Počasí nám opravdu přálo, jakoby na objednávku týden před akcí řádně sprchlo a naopak celý víkend byl teplý a slunečný.

Stručně řečeno – řidiči se vyřádili v tůních plných bahna a vody a diváci pohodlně došli leckdy suchou nohou ke všem sekcím.

Diváci (popř.i závodníci) si na místě mohli zakoupit občerstvení nebo nějaký suvenýr. K dispozici byly i plánky s vyznačenými sekcemi pro lepší orientaci v prostoru.


Abychom upřesnili o co vlastně v tomto závodu jde:


V průběhu roku se jede celkem 6 závodů probíhajících v šesti různých lokalitách po celé ČR. Závodníci jsou se svými vozy rozděleni do různých kategorií podle typu vozu a pokud se chtějí stát mistrem republiky, měli by se zúčastnit všech šesti závodů. Při každém závodu jsou vytyčeny sekce, které musí závodníci úspěšně projet. Za projetí sekcí jsou bodově ohodnoceni a postupně se jim sčítají body ze všech závodů. Po ukončení posledního závodu roku je vyhlášen mistr republiky.


Jedná o zkoušky zručnosti pro nákladní vozidla na uzavřené dráze, průjezd sekcí může být limitován časem. Trialy jsou specificky ukládané terénní zkoušky zručnosti a mají za účel vyzkoušet zacházení s vozidlem. Právo zúčastnit se mají všichni řidiči, kteří jsou držiteli platného řidičského průkazu pro tuto skupinu vozidel. Posádka se skládá z řidiče a maximálně dvou spolujezdců, jestliže je vůz vybaven dvěma odpovídajícími sedadly.

Během závodu se musí účastníci řídit pokyny pořadatelů a komisařů a to i vně sekcí. Nekorektní chování (např. ohrožování diváků) může být potrestáno navýšením trestných bodů, peněžní pokutou, nebo vyloučením ze závodu.

(celé znění pravidel si můžete přečíst na oficiálních stránkách Truck trialu www.trucktrial.cz )


Tento sport není jen o tom, zda projedete vytyčenou trasu, ale i o zručnosti, schopnosti orientace v terénu, o šikovnosti a zkušenostech nejen řidiče, ale i jeho spolujezdce. Stejně jako v jiných sportech, i tady překonává účastník závodu sám sebe, posouvá hranice sjízdnosti dál a dál. I přesto, že leckdy zvítězí nad šikovností zemská přitažlivost, řidiči to nevzdají a bojují s extrémně náročným terénem znova a znova, až ho zdolají. ( ovšem popravdě - převrácený náklaďák je pro diváky nejoblíbenější podívaná :-D )


Pro představu pro ty co se nedostavili přikládáme odkaz na krátké video od pana Linharta a nějaké fotografie. 

Video - Facebook