Truck Trial 2019

21. ročník  „Mistrovství ČR v Truck trialu“ je za námi.

V průběhu roku se jede celkem 6 závodů probíhajících v šesti různých lokalitách po celé ČR. Letos to byly Milovice u Nymburka, Černuc, Mohelnice, Stráž pod Ralskem, Kunštát a Jihlava

Jihlava - Oblast 52 je již tradičně posledním lokalitou závodu a probíhá zde celkové ukončení celoročního klání.

Počasí  opravdu nepřálo, sobota byla studená a deštivá - dokonce bylo zapotřebí odložit start závodu.

Posádky se statečně potýkali s opravdu velkou nadílkou bahna a vody. Nejen v sobotu, ale i v neděli bylo dosti často potřeba vyprostit vozidlo uvízlé  v bahenní pasti. 

Stručně řečeno – řidiči se z našeho pohledu dost nadřeli, terén byl opravdu těžký.

Diváci si ale toto klání velmi užívali a podporovali posádky mohutným potleskem. A i když byla neděle o poznání lepší, co se týče počasí, suchou ani čistou nohou však tentokrát nikdo neprošel.

Na místě bylo možno zakoupit občerstvení ( pivo, limo, klobásy, steaky, nudle, hranolky, párek v rohlíku, palačinky, lívance,  trdelníky,...)   nějaký suvenýr se znakem Trucktrialu ( trička, čepice, zapalovače,...) nebo i oblečení a vybavení ze stánku armyshopu ( ponča, oblečení, nože, baterky, batohy,...)

A pro ty menši tu byl i stánek s hračkami nebo cukrovou vatou.


Abychom upřesnili o co vlastně v tomto závodu jde:

V průběhu roku se jede celkem 6 závodů probíhajících v šesti různých lokalitách po celé ČR. Závodníci jsou se svými vozy rozděleni do různých kategorií podle typu vozu a pokud se chtějí stát mistrem republiky, měli by se zúčastnit všech šesti závodů. Při každém závodu jsou vytyčeny sekce, které musí závodníci úspěšně projet. Za projetí sekcí jsou bodově ohodnoceni a postupně se jim sčítají body ze všech závodů. Po ukončení posledního závodu roku je vyhlášen mistr republiky.

Jedná o zkoušky zručnosti pro nákladní vozidla na uzavřené dráze, průjezd sekcí může být limitován časem. Trialy jsou specificky ukládané terénní zkoušky zručnosti a mají za účel vyzkoušet zacházení s vozidlem. Právo zúčastnit se mají všichni řidiči, kteří jsou držiteli platného řidičského průkazu pro tuto skupinu vozidel. Posádka se skládá z řidiče a maximálně dvou spolujezdců, jestliže je vůz vybaven dvěma odpovídajícími sedadly.

Během závodu se musí účastníci řídit pokyny pořadatelů a komisařů a to i vně sekcí. Nekorektní chování (např. ohrožování diváků) může být potrestáno navýšením trestných bodů, peněžní pokutou, nebo vyloučením ze závodu.

(celé znění pravidel si můžete přečíst na oficiálních stránkách Truck trialu www.trucktrial.cz )

Tento sport není jen o tom, zda projedete vytyčenou trasu, ale i o zručnosti, schopnosti orientace v terénu, o šikovnosti a zkušenostech nejen řidiče, ale i jeho spolujezdce. Stejně jako v jiných sportech, i tady překonává účastník závodu sám sebe, posouvá hranice sjízdnosti dál a dál. I přesto, že leckdy zvítězí nad šikovností zemská přitažlivost, řidiči to nevzdají a bojují s extrémně náročným terénem znova a znova, až ho zdolají. ( ovšem popravdě - převrácený náklaďák je pro diváky nejoblíbenější podívaná :-D )


Pro představu pro ty co se nedostavili přikládáme prozatím nějaké fotografie.